Kompanzasyon pano sistemi nedir?

Kompanzasyon pano sistemi nedir? Mühendislik alanındaki teknolojik gelişmelerin arttığı günümüzde, elektrik sistemlerinin iyi bir şekilde çalışabilmesi için gereken kompanzasyon panosu önemini arttırmaktadır. Kompanzasyon panosu, elektrik sistemlerinin güç katsayısını düzeltmek için kondansatör, ölçü aletleri ve diğer cihazları içeren bir panodur. Bu pano, kapasitif veya endüktif etki sonucunda meydana gelen voltaj ve akım sinyali arasındaki faz kaymasını düzelterek sabit tutmayı amaçlayan işleme kompanzasyon adı verilir.

Kompanzasyon panosu, elektrik sistemlerinin ve ekipmanların gereksinim duyduğu reaktif gücü, kondansatörler aracılığıyla sağlayarak elektrik şebekesinde temiz ve verimli bir enerji dolaşmasını mümkün kılar. Kompanzasyon panosunun temel özelliği, kondansatör gruplarının kontrol edilmesi olarak tanımlanabilir.

Kompanzasyon panosu, endüstriyel tesisler, ticari binalar ve benzeri yerlerde kullanılmaktadır. Kompanzasyon kazanımları ile işletmelerin tükettikleri aktif enerjinin yüksek verimli olmasını sağlaması, elektrik giderlerinin azaltılması, trafoların daha yüksek yük yüklenmesine imkan tanınması, sistem ve ekipmanların ani gerilimlere karşı korunması gibi kazanımlar elde edilmektedir.

Kompanzasyon panosu, özellikle endüstriyel tesisler tarafından kullanılmaktadır. Buna göre, kompanzasyon panosu tesisin güç katsayısını düzeltmek için ve enerji tasarrufu sağlamak için önem arz etmektedir. Kompanzasyon panosu, kondansatör gruplarının kontrol edilmesi ile birlikte dahili ve harici olarak montaj edilebilmektedir. Harici panoların üstü eğimli çatı yapılmalı, havalandırma panjurlarının bulunmaması gerekirken dahili kompanzasyon panosunda ise havalandırma panjurları ve aspiratörler yer almalıdır.